CAŁE PODIUM DLA HONDY

dodano: 29.04.2013

Podczas weekendu WTCC na Słowacji, Gabriele Tarquini wywalczył swoje siedemnaste pole position w karierze, w związku z czym jest obecnie rekordzistą pod tym względem w serii World Touring Car Championship. Tarquini tryumfował również podczas wyścigu. Na drugim miejscu uplasował się Tiago Monteiro z zespołu Castrol Honda, natomiast trzecią lokatę zajął Węgier Norbert Michelisz z Zengo Motorsport jadący Hondą Civic. Tarquini ustanowił również najszybszy czas okrążenia podczas wyścigu.

 

 

Relacja z wyścigu:
Pierwszy wyścig rozpoczyna się od startu typu Le Mans (lotnego), czyli samochodów jadących za samochodem bezpieczeństwa ustawionych w kolejności miejsc osiągniętych podczas kwalifikacji. Po zjechaniu z toru samochodu bezpieczeństwa i rozpoczęciu ścigania, trzy Hondy Civic zajęły czołowe miejsca w stawce i utrzymały je przez wszystkie dziesięć okrążeń. Zwyciężył Tarquini, który podczas wyścigu był w stanie wypracować i utrzymać bezpieczną przewagę nad Tiago Monteiro i Micheliszem, którzy musieli nieustannie odpierać ataki byłego mistrza, Yvana Mullera. Przewaga Gabriele'a nad Tiago i Norbertem na mecie wyniosła zaledwie 1,2 sekundy.

 

"Od samego początku wyścigu czułem się komfortowo," powiedział doświadczony Włoch. "Jechałem płynnie i utrzymywałem szybkie tempo, więc udało mi się wysunąć na prowadzenie, natomiast moi dwaj koledzy mieli za sobą konkurentów, dlatego musieli częściej spoglądać w lusterka. Bardzo chciałem zdobyć pierwsze zwycięstwo za kierownicą nowej Hondy Civic; było to dla mnie ważne ze względu na ogrom pracy, jaki włożyliśmy zimą w ten samochód, aby przygotować go do sezonu. Wciąż musimy się wiele nauczyć i wydobyć pełen potencjał auta, jednak z wyścigu na wyścig robimy postępy. Chcemy, aby nasz samochód był najbardziej konkurencyjną maszyną na torze."

 

Wynik uzyskany przez Monteiro był doskonały pod wieloma względami. Po wypadku w Marrakeszu, Honda Civic tego zawodnika musiała zostać przygotowana do wyścigu na Słowacji w bardzo krótkim czasie, przez co zespół nie miał wielu dni na testy. "Samochód świetnie spisywał się od samego początku tego weekendu. Wywalczona przeze mnie pozycja na pierwszej linii startowej była swoistym podziękowaniem dla zespołu JAS Team oraz dla Hondy za doskonałe przygotowanie auta do wyścigu. W pierwszym wyścigu starałem się utrzymywać za Gabrielem, ale na ostatnich okrążeniach opony w moim samochodzie zużywały się zbyt intensywnie. Mimo wszystko Norbert i ja jechaliśmy bardzo blisko siebie, dlatego jestem bardzo zadowolony z rezultatu," powiedział Tiago.

 

Dla Michelisza trzecie miejsce na podium było doskonałym wstępem do rundy "na własnym podwórku", która odbędzie się już za tydzień na torze Hungaroring. "Dla mnie ten sezon właśnie się rozpoczął. Wspaniale było stanąć na podium obok Gabriele'a i Tiago."

Daisuke Horiuchi, lider projektu WTCC przy dziale badawczo-rozwojowym Hondy w Japonii, jest przekonany, że samochody będą nieustannie udoskonalane. "Przy okazji każdego wyścigu wprowadzamy drobne usprawnienia, co pozwoli nam osiągać coraz lepsze rezultaty. To wspaniałe, że zespół Michelisza tak dobrze radzi sobie w Hondzie Civic należącej do rodziny Honda Racing."

 

W wyścigu nr 2 nowej serii WTCC pierwszych 10 zawodników ustawia się na starcie w odwrotnej kolejności w stosunku do uzyskanych czasów, dlatego dwa samochody zespołu Castrol Honda zajęły miejsca na piątej linii, czyli w samym środku stawki liczącej 23 samochody. Gabriele i Tiago popisali się doskonałym startem, w związku z czym już na początku wyścigu Portugalczyk wysunął się na czwartą pozycję, a Tarquini był szósty. Na drugim okrążeniu Monteiro został wypchnięty na zewnętrzną część toru przez jednego z rywali, jednak w znakomitym stylu wrócił do zmagań na siódmej lokacie, podczas gdy Tarquini przesunął się na piąte miejsce. Na piątym okrążeniu Tarquini był już czwarty, a Monteiro piąty. Na siódmym okrążeniu Tarquini wykorzystał błąd liderów wyścigu i przedostał się na trzecią pozycję, kończąc wyścig na podium, co było kolejnym wspaniałym osiągnięciem zespołu Castrol Honda World Touring Car Team.

 

Alessandro Mariani, dyrektor zespołu, był zachwycony wynikami. "Mój zespół wykonał kawał dobrej roboty, jednak musimy pamiętać, że to długi sezon i przed nami jeszcze wiele wyścigów. Będziemy więc nadal pracować nad utrzymaniem dobrych osiągów na każdym torze. Za tydzień rywalizujemy na Węgrzech - wierzę, że również tam Honda pokaże swoją siłę w dążeniu do uzyskania doskonałych rezultatów ."

Wyniki wyścigu nr 1 na Slovakia Ring
1 Gabriele Tarquini Honda Civic WTCC
2 Tiago Monteiro Honda Civic WTCC
3 Nobert Michelisz Honda Civic WTCC
4 Yvan Muller Chevrolet Cruze 1.6T
5 Tom Coronel BMW 320 TC


Wyniki wyścigu nr 2 na Slovakia Ring
1 Tom Coronel BMW 320 TC
2 Yvan Muller Chevrolet Cruze 1.6T
3 Gabriele Tarquini Honda Civic WTCC
4. Rob Huff Seat Leon WTCC
5. Tiago Monteiro Honda Civic WTCC


Zdjęcia do pobrania pod adresem: http://bit.ly/hondaracingwtcc_slovakiaring